Moje auto miało zalany olej Total. Na takim oleju przyjechało z Belgii. Olej Total jest dobrym olejem, tylko szkopuł w tym, że na karteczce umieszczonej w specjalnej kieszonce nie było napisane czy to syntetyk czy półsyntetyk. Nie miałam też książki serwisowej, więc niczego nie można było się dowiedzieć.



Zaraz po przyjeździe auto pojechało do warsztatu na wymianę oleju, filtrów itd. Mając na uwadze, że samochód miał prawie 200 tys. przebiegu zalano olej półsyntetyczny. Tak zadecydowano w warsztacie, jako że zgodnie z panującą opinią, do starszych aut należy zalać mineralny lub półsyntetyk. Auto jeździło na półsyntetyku rok i zrobiło 10 tysięcy km.

 
W ciągu tego roku postanowiłam więcej się dowiedzieć na temat zamiany oleju półsyntetycznego na syntetyk. Wolałam, żeby auto jeździło na syntetyku. Olej syntetyczny jest lepszy. Odradzano mi jednak takie przejście. Bo po pierwsze nie wiadomo na jakim wcześniej jeździło, poza tym przejeździło cały rok na półsyntetyku. Straszono mnie przeciekami silnika, jako że olej syntetyczny jest dużo rzadszy.

 
Przejrzałam wiele stron internetowych i w zasadzie nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi. Czytałam fora, były tam różne opinie. Jedni uważali, że półsyntetyk jest wystarczająco dobry i do starszego auta niewskazane jest lanie oleju syntetycznego (auto miało wtedy 9 lat). Inni twierdzili, że w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie.



 Po kilkunastu latach zamieniłam olej mineralny na półsyntetyczny…

 
Poszukując więcej informacji zadzwoniłam do firmy Total z prośbą o doradzenie. Powiedziano mi, że można zmienić. Nawet powinno się to zrobić, bo syntetyk jest to olej o najlepszych parametrach. Zapewniano, że nic się nie wydarzy. Zasugerowano także, żeby wybrać 5W40 (taka sama lepkość w wysokich temperaturach jak poprzednio użyty olej Elf 10W40). Zasugerowano żeby sprawdzić jeszcze jaki olej zaleca producent, bo olej musi być zgodny z takimi zaleceniami.

 
Na stronie  http://zmienolej.pl/pl/24-specyfikacja-acea  znalazłam informację na temat dopasowania oleju do samochodów Opel. Jest tam zakładka /Specyfikacja Opel/ w tej zakładce można znaleźć informacje odnośnie oleju do samochodów marki Opel, ale są tam też zakładki do aut innych marek.

olekj-castrol (2)


W oparciu o znalezione tam informacje wybrałam olej Castrol Edge 5W40 do diesli turbodoładowanych http://www.castrol.com/pl_pl/poland/car-engine-oil/oleje-silnikowe-castrol/castrol-edge/castrol-edge-gama-produktow/edge-turbo-diesel.html
Chociaż Castrol ma w swojej ofercie olej, który można stosować zarówno do silników benzynowych jak i diesli, wybrałam olej polecany do turbo diesli. W wyborze wzięłam pod uwagę to, że silniki diesla pracują w cięższych warunkach, mają inny proces spalania, a w silniku powstają inne osady i zanieczyszczenia niż w silnikach benzynowych.

olej-castrol (3) — kopiaSilniki te produkują więcej sadzy, a olej specjalnie przeznaczony do takich silników ma właściwości kontrolujące rozpraszanie sadzy. Olej ten spełnia normy opracowane przez General Motors.

Na syntetyku jeżdżę cztery lata i wszystko jest dobrze, nic się nie dzieje. Zrobiłam 30 tysięcy km. Myślę, że to była dobra decyzja.


opel omega b fl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!


wpDiscuz