Osoby stające przed koniecznością zakupu opon do samochodu borykają się z wieloma dylematami. Nawet jeśli dysponujemy gotówką, którą możemy przeznaczyć na zakup nowego kompletu, to niezliczona ilość marek oferujących różnego rodzaju opony może przyprawić o zawrót głowy i wybór staje się prawdziwym problemem.

 
Na serwisie Oponeo jest wyszukiwarka, które może nam pomóc w doborze opon. Jednak po wpisaniu przeze mnie parametrów mojego auta, a więc marki, modelu, typu nadwozia, generacji czyli z jakiego okresu produkcji jest auto oraz pojemności silnika wyskoczyła cała gama opon w rozmiarze 195/65 R15 w indeksie V, H oraz T do wyboru. Jednak z tego co podaje producent mojego samochodu, mogę również dobrać inne opony, większe. Opony w indeksie T, które pojawiły się po wpisie do wyszukiwarki, nie były w ogóle uwzględnione przez producenta auta. W tabeli podanej w książce obsługi pojazdu Opel Omega B można odczytać, że rozmiar opon 195/65 R15 dopuszcza indeks H oraz V ze wskazaniem, że przy większych oponach należy wybierać V, a przy oponach o rozmiarze 235/45 R17 indeks W.

 
W mojej opinii wyszukiwarka nie poradziła sobie dobrze wskazując jedynie jeden rozmiar opon, a także niewłaściwy indeks. Wynika z tego, że nawet korzystając z wyszukiwarki musimy znać zalecenia producenta naszego auta, aby właściwie i świadomie wybrać. Jednak większość z nas nie ma głowy do tego ani nawet czasu, żeby się tym zajmować. Zajęci pracą i sprawami dnia powszedniego nie jesteśmy w stanie myśleć o wszystkim. Wtedy na pewno z pomocą przyjdzie serwis, gdzie fachowiec pomoże nam dobrać opony. Musimy tylko wiedzieć jaką kwotą dysponujemy, czyli ile jesteśmy skłonni wydać i to właściwie wszystko.W serwisie mogą nam zaproponować opony zarówno nowe jak i używane. Komplet opon nowych dobrej sprawdzonej marki nie jest tani, ale warto kupić nowe markowej firmy. Na rynku pojawiają się także coraz częściej nowości z krajów azjatyckich w znacznie niższych cenach co nie zawsze oznacza, że opony te nie są warte uwagi. Musimy jednak wiedzieć co nieco o oponie mało znanej firmy, warto więc zapytać w warsztacie, gdzie otrzymamy wskazówki, czy takie opony są warte zakupu.

 
W Internecie na opony w rozmiarze 195/65 R15 musimy przeznaczyć od 600 do 1200 zł. Takie ceny oferuje na przykład serwis Oponeo i myślę, że są to dobre ceny. Jednak na opony większe na przykład 205/60 R16 musimy przeznaczyć już większą kwotę. Rozpiętość cenowa jest znaczna i tak na przykład w rozmiarze 195/65 R15 ceny na Oponeo wahają się od 144 firmy Zeetex w indeksie H do 225 zł za sztukę firmy Continental ContiPremiumContact5 w indeksie H oraz w indeksie V 243 zł. Najdroższe były opony wzmacniane Continental ContiPremiumContact5 XL w cenie 300 zł za sztukę. Ceny mogą się nieznacznie zmieniać co jakiś czas.
W zakładzie oponiarskim ceny mogą być nieco wyższe niż w Internecie. Pomimo tego warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z zakupu opon w zakładzie wulkanizacyjnym.Pomimo, że ceny opon w Internecie mogą nam się wydać atrakcyjne to niejednokrotnie późniejsze sytuacje, z którymi się spotykamy mogą całkowicie zatruć radość z zaoszczędzonych pieniędzy. W przypadku zakupu nowych opon w Internecie mamy gwarancję producenta i sprzedawcy, to prawda. Mamy także możliwość zwrotu nawet bez podania przyczyn. Jednak zwrot odbywa się z reguły na własny koszt. Mamy także możliwość reklamacji opon, jeśli podczas eksploatacji stwierdzimy wady. Wszystko to nie wydaje się być jakimś szczególnym problemem do momentu kiedy trzeba opony zdjąć, odesłać i założyć jakieś inne na przykład na czas reklamacji. I tu właśnie sprawa się komplikuje.Jeśli starych opon nie wyrzuciliśmy to mamy przynajmniej jeden kłopot z głowy, w przeciwnym razie zostajemy po prostu bez niczego. Jeśli dokonaliśmy zakupu w zakładzie wulkanizacyjnym dostaniemy inne opony do jazdy, ponadto nie zapłacimy ani za usługę zdjęcia i założenia, ani za ponowne założenie opon po rozpatrzeniu reklamacji. To wszystko odbywa się na koszt świadczącego usługę. Inaczej się ma, gdy kupiliśmy w Internecie, tu musimy za wszystko zapłacić sami. Choć opisane sytuacje nie należą do przyjemnych, to na szczęście zdarzają się rzadko. Mało kiedy decydujemy się na zwrot nowych opon zakupionych w Internecie, a reklamacje też nie są powszechnym problemem.

 
Sprawa staje się bardziej skomplikowana, jeśli kupujemy opony używane. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić na podstawie fotografii czy opona jest dobra. Trzeba ją po prostu obejrzeć, a potem nałożyć. Często pomimo ładnego wyglądu opony, dopiero po założeniu na felgę widzimy guzy i wybrzuszenia. Taka opona nadaje się tylko do wyrzucenia. Ciężko będzie odesłać takie opony zakupione w Internecie i odzyskać wydane pieniądze.

 
Jeśli opony używane kupujemy w warsztacie to możemy czuć się bardziej komfortowo. Po pierwsze na miejscu je obejrzymy i wypytamy o interesujące nas szczegóły. Opona zostanie założona i od razu będziemy widzieć jak się zachowa po napompowaniu. Możemy pojechać na jazdę próbną i zobaczyć jak się prowadzi samochód. Ponadto sprzedający przeważnie udziela nam przynajmniej miesięcznej gwarancji na sprawdzenie opon w użytkowaniu.

 
Tak więc decydując się na zakup opon, a przede wszystkim decydując się na zakup opon używanych musimy rozważyć czy mamy siłę i czas zmagać się osobiście ze wszystkimi potencjalnymi problemami i czy nie będzie lepiej powierzyć sprawę fachowcowi, który szybko i rzeczowo zajmie się nie tylko doborem opon do naszego auta, ale także pomoże, gdy problemy pojawią się po zakupie.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Jakie opony?"


Gość
gosć
13 marzec 2016 23:08

fachowy opis

wpDiscuz