Lata dziewięćdziesiąte… jakie były czasy naszych dwudziestokilkuletnich klasyków…

Dziś chciałabym napisać o latach dziewięćdziesiątych. Skąd taki temat? Jeśli się ma klasyka i zamierza jeździć nim na zloty to taka decyzja zobowiązuje. Trzeba poznać epokę, z której auto pochodzi, a na zlotach strój z lat produkcji auta jest obowiązkowy. Jak więc można nie znać czasów, w których nasz klasyk przyszedł na świat?

opel-omega-1991

Moje auto jest z 1991 roku.

Lata dziewięćdziesiąte to znowuż nie taka odległa przeszłość. Na naszych drogach wciąż jeździ sporo aut z tego okresu, a wielu z nas dobrze pamięta te czasy. Jedni byli dziećmi, inni dorastali i wchodzili dopiero w dorosłe życie, a inni tak jak ja, zmagali się już z codziennymi obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi.

lata-90 (23)

Początek lat dziewięćdziesiątych to czas zmian w naszym kraju. Na półkach zaczęło przybywać towarów. Pojawiały się rzeczy nowe i nieznane, a każdy z nas był spragniony wszelkich łakoci i błyskotek po latach pustych półek.Można było kupić chipsy i soczki. Zaczęły być dostępne różne słodycze. W sklepach z zabawkami pokazały się żelaźniaki, czyli małe modele samochodów, ulubione zabawki chłopców w tamtych latach.

 
Na początku dekady rynek był bardzo chłonny. Kwitły więc małe biznesy, także te uliczne, a handel towarami przywożonymi z wycieczek do innych krajów był dodatkowym źródłem dochodu. Pamiętam jak w 1990 roku hitem były swetry z Węgier i włóczka z Austrii, a z Turcji cały asortyment modnych ciuchów rozchodził się wśród znajomych jak świeże bułeczki.Sprzedawano radia rodem z Austrii, słodycze z Węgier. Na początku lat dziewięćdziesiątych zaczęli biznesowo odwiedzać nas Rosjanie z całym drobnym asortymentem przedmiotów gospodarstwa domowego, takim jak zabawki, maści, młynki ręczne do kawy i różne narzędzia przydatne w domu i w warsztacie. Zajmowali się sprzedażą na targowiskach w przygranicznych miasteczkach Polsce. Życie drobnego biznesu miało się dobrze.W telewizji pojawiało się z każdym rokiem coraz więcej programów, a talerze anten satelitarnych ozdabiały prawie każdy balkon. Mieliśmy więc swoje okna na świat. Prawie każdy słuchał kanału muzycznego Viva i MTV. Młodzież zachwycała się idolami ze świata muzyki, a dzieci oglądały kreskówki na Cartoon Network, oczywiście w oryginalnym języku, bo wtedy tłumaczeń na tym kanale jeszcze nie było.


lata-90 (15)

Królowały piosenki typu dance, pojawiali się nowi wykonawcy, rozkwitała kariera wielu znanych już na muzycznej scenie osobowości. Z kolei wykonawcy od lat mający ugruntowaną pozycję na muzycznych listach przebojów, nadal byli chętnie słuchani. Jednak to co mi utkwiło w pamięci, to wysyp piosenek łatwych i przyjemnych oraz mnogość nowych wykonawców.

 
Kogo pamiętamy ze świata muzyki z tamtych czasów?Na pewno Guns N’Roses i słynny “November rain”, Sinead O’Connor z piosenką „Nothing compares 2U”, Dr Alban i przebój „It’s my life”, Roxette i znane„How do you do” oraz wielu innych wykonawców takich jak Nirvana, Cher, Backstreet Boys, Sandra, Celine Dion, Spice Girl, Alanis Morisette…Kontynuowali swoje kariery tacy wykonawcy jak Michael Jackson, Madonna, George Michael, Whitney Houston, a ich piosenki były na czołowych miejscach list przebojów.Wciąż na topie był zespół Queen. W roku 1991 świat obiegła smutna wiadomość, zmarł lider zespołu Freddie Merkury. W następnych latach na liście przebojów nadal utrzymywały się piosenki tego zespołu i tak jest chyba do dziś.Jaka moda wtedy królowała?Mając samochód z tego okresu przydałoby się zgromadzić garderobę, gdyby w razie czego przyszło wyruszyć na zlot.
A więc były na pewno modne ortalionowe dresy. Co jeszcze?


lata-90 (20)
Nosiło się błyszczące legginsy, bluzy, buty Martensy i ogrodniczki.
Dominowały kolory jaskrawe, seledyn, fiolet, róż i pomarańcz…

Daga-w-rzymie

Modne były złote torebki na łańcuszku…

lata-90 (1)

Nosiło się także długie spódnice i sukienki w duże kolorowe kwiaty.

lata-90 (16)

Oprócz obszernych bluz i długich sukienek, nosiło się obcisłe spódniczki, sukieneczki tuż przy ciele i krótkie bluzeczki odkrywające brzuch, które zakładało się także do dresowych spodni.

lata-90 (18)

Modne były opaski i malutkie plecaki robiące za torebki.
W sumie wiele rzeczy modnych jest także i dziś, tak jak legginsy czy opaski,torebki w kolorze srebra i złota, choć w nieco zmienionym wydaniu…

lata-90 (24)

Na topie były zakolanówki i skarpetki do krótkich spódniczek. Nosiło się tenisówki i trampki do spódniczek i legginsów.

lata-90 (21)

Podobnie jak i teraz modne były porwane dżinsy.
Latem chłopcy nosili szerokie spodnie za kolano albo do pół łydki. Rozjaśniali włosy rozjaśniaczem z drogerii, a dziewczyny włosy czesały w sterczące kitki i ozdabiały kolorowymi gumkami albo oplatały wstążką.


lata-90 (19)

Co kojarzy się z czasem lat dziewięćdziesiątych? Na pewno gumy Turbo, gumy Donaldy…

guma-turbo- lata-90

Karteczki zbierane do segregatora…

karteczki-lata-90

Lalki Barbie, o których marzyła każda dziewczynka i które kosztowały krocie, gazety Bravo i Bravo Girl… no i chyba jeszcze walkmen. Każdy nastolatek chciał go mieć…

lata-90 (27)

Pod koniec dekady pojawiły się pierwsze telefony komórkowe z ceną za jedną minutę przyprawiającą o zawrót głowy. Niektórzy stali się posiadaczami komputerów, których dysk nie przekraczał 4 GB, a modem dziwacznie piszczał, gdy się łączył z Internetem.Pamiętam też, że jak do kogoś nie można się było dodzwonić na stacjonarny to znaczyło, że siedział na Internecie.Lata dziewięćdziesiąte otworzyły Polskę na świat. Łatwiej można było wyjechać za granicę. Biura podróży oferowały wycieczki do wielu krajów. Dostępność do różnych dóbr stawała się czymś normalnym.
Tak było w Polsce.A co za granicą?


Co działo się w Niemczech w 1991 roku?W 1989 roku upadł Mur Berliński. Rok później, 3 października 1990 roku, Niemcy zjednoczyły się i stały jednym państwem. A więc rok 1991 przywitały już jako Niemcy, a nie RFN i DDR.
Mój samochód pochodzi z Niemiec z Russelsheim. W 1991 roku Fabryka w Russelsheim zakończyła produkcję Kadetta E, a produkcja poliftowej Omegi, flagowego samochodu Opla w tamtych czasach, miała się całkiem dobrze.W czerwcu 1991 roku z taśmy zjechała i moja Omega, która jedenaście lat później przyjechała do Polski jako auto zakupione za granicą. W tamtych czasach wiele aut przyprowadzano zza granicy. Stanowiło to dla osób, którzy tym się zajmowali, dobre źródło dochodu.


lata-90 (25)

Fajne były to czasy. Dużo się działo. Moda była wesoła i kolorowa, a muzyka przyjemna i łatwo wpadająca w ucho, stworzona wprost do tańca i do nucenia podczas gotowania obiadu.

 
W sklepach towar cieszył oczy i wszystko chciało się mieć, a reklamy w telewizji chętnie się oglądało. Wkraczały w nasze życie nowe technologie i świat zaczynał pędzić coraz szybciej … Ale to zaczęło się z końcem lat dziewięćdziesiątych i najmniej mi się ze wszystkiego podoba.


Zobacz:

http://www.stohitow.pl/przeboje-lat-90.php


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!


wpDiscuz