Kiedy myślimy o autach kultowych, to przychodzą nam do głowy różne pytania i wątpliwości. Bo co to jest auto kultowe? Czy to auto, których już prawie nie ma? A może to te, których wyprodukowano niegdyś w znikomej ilości? Albo może takie, które kiedyś było drogie i należało do aut luksusowych? A może takie, z którym wiąże się jakaś historia? Historia osobista lub historia czasów? Kto lub co decyduje o tym, że auto uznawane jest za kultowe lub nie? Czy to są osoby wyznaczające trendy, eksperci czy grupy ludzi zainteresowani tematem?


 Co wpływa na to, jakiego youngtimera wybieramy…

 
Auta stają się kultowymi z racji znikania ich z rynku. Jeśli jest ich coraz mniej to stają się trudno dostępne, drożeją. Jeśli dojdzie do tego fakt, że niektórych z nich wyprodukowano mało, lub w specjalnych wersjach, cena ich będzie zawsze wyższa i rośnie wraz z malejącą liczbą dostępnych egzemplarzy.


Czasami dostają szansę…


Moda na stare auta utrzymuje się. W zasadzie każdy stary samochód jest dziś wart uwagi i decydują o tym sami zainteresowani, a więc to pasjonaci tak naprawdę wyznaczają kierunek, w którym ta moda podąża. Auto kultowe to nie tylko auto jakieś szczególne. Na miano auta kultowego zasługuje każde auto stare, które zdołało przetrwać wiele lat i nie tylko takie, których wyprodukowano w znikomej ilości, ale też te, które były niegdyś popularne, spotykane powszechnie na drogach, tak często, że nikt się za nimi nie oglądał. Fakt, że niewiele z nich się zachowało, jest powodem, by uznać je za kultowe, uznać za świadków epoki, w której powstawały i w której istniały jako jeden z elementów składających się na obraz tamtych czasów z których pochodzą.
Sam fakt, że auto jest drogie lub wyprodukowane w niewielkiej ilości egzemplarzy lub związane jest z jakaś historią jeszcze nie świadczy o jego kultowości, bo auto musi też mieć swoje lata. Jednak jest wielce prawdopodobne, że takim się stanie w przyszłości.


Jest ich coraz mniej…

 
Warto więc być przewidującym i już wcześniej zwrócić uwagę na samochód, który posiadamy, pomimo, że nie jest jeszcze zbyt stary. Bardzo możliwe, że wyrośnie z niego w przyszłości cenny klasyk. Jeśli go kochamy, mamy do niego sentyment i nie chcemy się go pozbywać, to mamy dużą szansę na posiadanie auta kultowego. Często z autem związane są różne historie, także te osobiste, które dodają mu niepowtarzalności i sprawiają, że jest jedyne w swoim rodzaju.


 Kochajmy stare samochody…

 
Niektóre auta kultowe są bardzo drogie, a inne całkiem dostępne dla większości z nas. Jednak jeśli naszym celem nie jest zarabianie na sprzedaży starych aut, to najbardziej będzie się dla nas liczyła wartość emocjonalna. To jak jesteśmy związani z autem, które często jest traktowane jak członek rodziny.Poczytaj więcej:
http://klasyki.auto-swiat.pl/10-najbardziej-kultowych-klasykow/542tw


http://www.auto-motor-i-sport.pl/testy/Samochody-uzywane-Kultowe-dzis-i-kultowe-w-przyszlosci,19202,1
Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!


wpDiscuz