Czy używki warto używać…

Planując zakup opon do auta niejednokrotnie rozważamy zakup używek. Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej opony? Czy wiek opony jest ważny? Czy lepiej markowe i używane, czy może jakiejś nieznanej marki, ale nowe?

 
Używane opony mogą być dobrą opcją na zaoszczędzenie kasy w portfelu, bo na pewno wydatek z związany z zakupem będzie mniejszy. Nie musi to wcale oznaczać, że nabędziemy towar gorszej jakości. Używane markowe opony znanych firm często mają lepsze właściwości jezdne niż firm, które oferują nowe i tanie gumy. Wszystko jednak zależy od stanu opony i warunków jej przechowywania. Opona źle przechowywana lub wyeksploatowana choćby najlepszej firmy jest nic nie warta. Sposób przechowywania opon ma istotne znaczenie, dlatego ważne jest, żebyśmy wiedzieli przed zakupem jak i gdzie one leżały. Jeśli zdecydujemy się na zakup w Internecie od osoby prywatnej, to tu raczej będziemy musieli uwierzyć na słowo.

 
Kupując używki trzeba koniecznie dokładnie obejrzeć bieżnik, którego wysokość nie powinna być mniejsza niż 4-5mm, choć prawo dopuszcza jazdę do 1,6 mm to jest to już ostateczność i lepiej nie ryzykować, poza tym z trudem wystarczą na sezon. Powinniśmy szukać opon z jak największym bieżnikiem. Trzeba także sprawdzić czy bieżnik zużywa się równomiernie, ponieważ nieodpowiednia eksploatacja na przykład jazda ze źle ustawioną geometrią czy niewłaściwym ciśnieniem mogły doprowadzić do nieproporcjonalnego ścierania się opon.

 
Najlepiej znaleźć cztery takie same opony, a jeśli to niemożliwe, to po dwie takie same na każdą oś.

 
Inna kwestią jest wiek opony. To też jest ważne. Choć nie ma czegoś takiego w przypadku opon jak termin przydatności do użytku, to przyjmuje się, że opony nie powinny być starsze jak dziesięcioletnie. Nie mogą być jednak sparciałe i popękane. Wiek opony można łatwo sprawdzić, gdyż na oponie jest wiele danych, w tym tydzień i rok produkcji. Więc jest to w miarę dokładna data.

 
Trzeba także zwrócić uwagę na indeks prędkości, powinien on być zgodny z zaleceniem producenta auta.

 
Nie wszystko jednak da się zobaczyć, bo niektóre opony mają powypadkową przeszłość i nie dostrzeżemy tego na pierwszy rzut oka. Opona taka ma zazwyczaj uszkodzenia mechaniczne w strukturze wewnętrznej, dlatego opony używane powinno się kupować ze znanego i sprawdzonego źródła, do którego mamy zaufanie.

 
Należy zauważyć, że większość opon była wcześniej właściwie użytkowana. Pochodzą one często z samochodów, które zostały sprzedane bez drugiego dodatkowego kompletu opon, na przykład bez zimówek. Niektóre są pozyskiwane z aut idących do sprzedaży w komisie, gdzie są wymieniane na bardziej zużyte ogumienie, którego nikt na wtórnym rynku nie kupi. To przykre, ale tak bywa. Zdarza się, że niektórzy decydują się wymienić opony i felgi na przykład na większe i wtedy sprzedają poprzednie w całkiem dobrym stanie.Opony w miarę dobrym stanie pozyskuje się czasami od osób, które zdecydowały się na komplet nowych opon, a do tej pory użytkowały dwie różne pary i tylko jedna z nich zużyła się. Trudno, żeby wyrzucić wszystkie cztery. Wtedy jedna para w dobrym jeszcze stanie trafia na rynek opon używanych. Jest to jakaś opcja dla poszukujących tylko pary opon, bo zazwyczaj sprzedający niechętnie rozdzielają komplety.

 
Mimo to zdarzają się oszustwa, ale to raczej dotyczy zakupów w Internecie, gdzie ciężko cokolwiek sprawdzić. Lepiej też co do zasady unikać kompletów złożonych z kół zapasowych. Widziałam takie na aukcjach, ale dobrze, że sprzedający uczciwie zaznaczył to w opisie. Opony w zapasie to opony składowane nieprawidłowo przez dłuższy czas i proces ich starzenia przebiega znacznie szybciej, pomimo, że wyglądają jak nowe. Podejrzane także powinny nam się wydać szczególne okazje.

 
Jak widzimy, zakup opon używanych wcale nie jest łatwą sprawą. Internet w tym przypadku może nam dostarczyć przykrych niespodzianek. Jest to trochę jak loteria, uda się albo nie. W serwisie pomoże nam fachowiec i z pewnością dobierze jak najlepsze opony, o ile w potrzebnym rozmiarze będą dostępne.Poczytaj więcej:

http://connectedcar.auto-swiat.pl/porady/czy-warto-kupic-uzywane-opony/bf999j


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!


wpDiscuz