W czasie remontu mojego auta Opel Omega A została znaleziona książeczka serwisowa włożona do schowka przy progu. W książeczce była informacja na temat zastosowanego oleju. Nie była jednak wpisana nazwa. Jeśli olej był wymieniany w serwisie, to z pewnością zalano oryginalny GM zgodnie z zaleceniami producenta. W książeczce wpisana była klasa lepkości 10W40.


ksiazeczka-serwisowa-opelPo tym jak auto trafiło do mnie kilkanaście lat temu, zalany został olej mineralny i tak już zostało. Po zakończeniu remontu blacharskiego, gdy wymieniano wszystkie płyny mechanik zasugerował zamianę oleju mineralnego na półsyntetyczny, czyli taki jaki auto miało wpisane w znalezionej książeczce serwisowej. Trochę się bałam, bo auto jeździło długo na mineralnym i jest stare.

Przyznaję jednak, że taka myśl pojawiła się już wcześniej, gdy poszukiwałam w Internecie informacji odnośnie zamiany półsyntetyku na olej syntetyczny w moim młodszym aucie. Wtedy to zaczęłam się także zastanawiać nad zamianą oleju mineralnego na półsyntetyk.Untitled-1

Półsyntetyk jest olejem mającym w składzie 70% bazy mineralnej,  więc szoku nie powinno być. Decyzja zapadła i został zalany Castrol Magnatec 10W40.

Auto jeździ już pół roku na oleju półsyntetycznym. Zrobiło co prawda na razie kilkaset kilometrów. oplaNie zauważyłam, żeby z autem coś niedobrego się działo.

Wiele osób jest zdania, że stare auto powinno jeździć na oleju mineralnym, a przejście na półsyntetyk z oleju mineralnego nie jest dobrym pomysłem. Ja jednak zaufałam mechanikowi i sama intuicyjnie wierzyłam, że to była dobra decyzja.

Cieszę się więc, że auto ma olej taki jaki powinno miało mieć od początku, kiedy do mnie trafiło.

Mam nadzieję, że silnik ma teraz łatwiejszą pracę i jest to z korzyścią dla auta. Myślę też, że skoro do tej pory nic się nie działo, to będzie dobrze.

Po roku zdecydowałam się na zamianę oleju półsyntetycznego na syntetyk…Zobacz jeszcze:

http://motoryzacja.interia.pl/news-fakty-i-mity-o-olejach,nId,1394377

http://www.motofakty.pl/artykul/olej-silnikowy-mineralny-czy-syntetyczny-wybor-i-wymiana.html


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!


wpDiscuz